- październik 28, 2020
- Posted by: admin
- Category: Blog
Oferta stolarki dostępnej na rynku jest obecnie na tyle różnorodna, że przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, warto porównać ze sobą przynajmniej kilka modeli. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że wybrane przez nas rozwiązanie jest optymalne dla naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule znajdą Państwo przydatne wskazówki dotyczące doboru okien aluminiowych – skupimy się tutaj ponadto na ich właściwościach w porównaniu ze stolarką wykonaną z drewna lub PCV.
Jak dobrać okna aluminiowe?
Najpierw powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję mają właściwie pełnić nasze systemy. Jeżeli bowiem potrzebujemy np. stolarki umożliwiającej zamontowanie przeszkleń wielkogabarytowych, to okna aluminiowe sprawdzą się tutaj zdecydowanie lepiej, niż modele wykonane z drewna lub PCV – charakteryzują się one bowiem bardzo dużą sztywnością, mniejszą wagą, a także są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.
Przy doborze systemów warto oczywiście uwzględnić również ich wygląd, tak aby możliwie jak najbardziej harmonijnie komponował się on z wyglądem naszego mieszkania. W porównaniu z systemami okiennymi wykonanymi z drewna lub tworzywa sztucznego, stolarka aluminiowa oferuje nam ogromną liczbę dostępnych wariantów kolorystycznych, kształtów, a także opcji dodatkowych. Systemy możemy wyposażyć w różnego rodzaju nakładki, które pozwolą dostosować wygląd produktów zarówno do stylu elewacji, jak i do aranżacji pomieszczenia.
Parametry techniczne okien aluminiowych – na co zwrócić uwagę?
Przy zakupie stolarki koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę parametry z zakresu izolacyjności termicznej, liczbę szyb i komór, a także kwestię zamontowania ciepłej ramki dystansowej.
Okna aluminiowe uważane są generalnie za produkty zimne, jednak nowoczesne, wielokomorowe modele z wypełnieniem z wysokiej jakości pianki termoizolacyjnej śmiało mogą konkurować także na tym polu z systemami drewnianymi i PCV. Warto wybierać produkty cechujące się jak najniższym parametrem przenikalności ciepła Uw, na dłuższą metę zaoszczędzimy wówczas bowiem na ogrzewaniu.
Łatwość konserwacji
Warto podkreślić, że czyszczenie stolarki PCV i drewnianej jest trudniejsze niż w przypadku systemów aluminiowych, które wykazują dużą odporność na rdzę i czynniki atmosferyczne. Z reguły wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić je przy użyciu szmatki nasączonej wodą i płynem do naczyń.